Zastosowanie i budowa pozycjonerów

Dzisiejszy świat jest światem mocno zdynamizowanym. Zewsząd otaczają nasz elementy ruchome. W związku z tym powstaje konieczność posiadania wiedzy na temat położenia tychże, bez względu na to czy wykonują one ruch liniowy czy obrotowy wiedza ta pozwala na sprawne sterowanie procesami.

Konstrukcja pozycjonera

pozycjoneryW zależności od opisywanego ruchu, obrotowego lub liniowego, pozycjonery różnią się budową oraz zjawiskiem, które przetwarza ruch na sygnał przekazywany do urządzenia sterującego. Pozycjonery ruchu liniowego określają odległość obiektu od punktu bazowego, stanowiącego zerową odległość. Najpopularniejszym pozycjonerem jest potencjometr czyli rezystor o zmiennej rezystancji. Ruch przedmiotu, a więc oddalanie się i przybliżanie do zerowej odległości zienia długość drutu, będącą w obwodzie elektrycznym, co ma bezpośredni wpływ na jego oporność, która jest mierzona i zamieniana na odległość. Stosuje się także czujniki optyczne, które wysyłają wiązkę niewidzialnego światła w kierunku obiektu, który odbija światło kierując je do czujnika. Czujnik ten mierzy czas między wysłaniem i odebraniem wiązki, na podstawie czego określi odległość. W przypadku pozycjonerów ruchu obrotowego najpopularniejsze są rożnego rodzaju enkodery. Element, zawierający wycięcia, obracając się powoduje, że na przemian światło czujnika przechodzi przez szczelinę, raz jest blokowane. Impulsy, które dotrą pozwalają na określenie pozycji kątowej. Istnieją enkodery, w których światło i szczeliny zastąpione są przez magnetyzm i wielowypust.

W dzisiejszym, mocno zdynamizowanym świecie potrzeba znania położenia umożliwia funkcjonowanie ludzkości w obecnym kształcie. Stosowanie pozycjonerów dostarcza informacji na temat położenia obiektu, co pozwala zrealizować świadome sterowanie procesami i zjawiskami zachodzącymi na skalę przemysłową.