You are currently viewing Zastosowanie chłodnic freonowych

Zastosowanie chłodnic freonowych

Wszyscy lubimy, gdy na zewnątrz jest bardzo ciepło, ale w pomieszczeniu, w którym przebywamy, temperatura jest przystosowana do tego, aby czuć się komfortowo. Umożliwiają to specjalne systemy klimatyzacyjne, które obecnie są przystosowane do współpracy z wieloma innymi udogadniającymi systemami, na przykład z rekuperatorami.

Jak działają nowoczesne chłodnice freonowe?

chłodnica freonowaGłównym elementem instalacji klimatyzacyjnej jest chłodnica, w której odbywa się wymiana ciepła. Działa ona dzięki temu, że zawiera w sobie specjalny czynnik chłodniczy, zależny od tego, jakie normy techniczne spełnia dane urządzenie. Podłączone jest ono do agregatu, który pobiera powietrze z dworu i za pomocą kanałów wentylacyjnych dostarcza je do chłodnicy. Tam, zawarty w miedzianych lamelkach płyn chłodniczy, schładza ciepłe powietrze i przekazuje je do pomieszczenia. Wydajność takiego sprzętu zależna jest od jego mocy i parametrów technicznych, które spełnia. Może wynosić zarówno kilkaset metrów sześciennych powietrza na godzinę pracy, jak i nawet kilka tysięcy. Tak wydajne instalacje znaleźć można na przykład w biurowcach, gdzie w jednym wielkim pomieszczeniu znajdują się podzielone na boksy stanowiska, a na każdym z nich pracuje się komfortowo, co zwiększa wydajność pracowników. W takich miejscach pracują duże chłodnicę, które są w stanie niwelować efekty nagrzewania się powietrza przez duże, oszklone ściany.

Podczas montażu takiej instalacji, która zawiera w sobie chłodnicę freonową, należy pamiętać o kilku istotnych szczegółach, na przykład o tym, że w trakcie wymiany ciepła na wymienniku powstawać będzie woda, która pochodzi ze skraplającego się powietrza. To własnie ją należy odprowadzić na zewnątrz przy pomocy odpowiednich kanałów, nie wolno zapomnieć też o syfonie.

Więcej na stronie http://termex.krakow.pl