You are currently viewing Za co odpowiadają zawory regulacji ciśnienia?

Za co odpowiadają zawory regulacji ciśnienia?

Turbosprężarki są jednym z najważniejszych elementów w każdym samochodzie, maszynie budowlanej czy przemysłowej. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie do silnika niezbędnej do jego pracy energii. Turbosprężarki składają się z wielu różnych, mniej lub bardziej istotnych części mechanicznych.

Jaką funkcję pełnią zawory regulacji ciśnienia?

zawór regulacji ciśnienia doładowaniaGłównym zadaniem turbosprężarek jest dostarczanie do silnika niezbędnej mu do pracy energii. Turbiny, pomimo że same w sobie są niezwykle wytrzymałe, składają się z wielu różnych części, które od czasu do czasu trzeba wymieniać. Do nich właśnie należy zawór regulacji ciśnienia doładowania. Jaką funkcję pełni? Przede wszystkim jest on podstawowym elementem, który umożliwia swobodną regulacje pracy turbosprężarki. Umieszcza się go zazwyczaj zaraz przed wlotem spalin do turbiny, a po jego całkowitym otwarciu mamy możliwość wyłączenia doładowania, przez trafienie spalin do układu wydechowego samochodu. Kąt otwarcia zaworu jest zazwyczaj płynnie regulowany, przez co istnieje możliwość płynnej regulacji obciążenia turbiny, co umożliwia również swobodne sterowanie ciśnieniem doładowania. To, czy zawór pracuje sprawnie, najłatwiej rozpoznać po tym, czy istnieje możliwość jego całkowitego zamknięcia. Jeżeli nie, oznacza to, że trzeba zacząć się rozglądać za zamiennikiem dla tego elementu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nie domykający się w pełni zawór jest bezpośrednią przyczyną spadku mocy silnika, a w dłuższej perspektywie – może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Turbosprężarki pełnią niezwykle istotną funkcję, jaką jest dostarczanie energii do silnika naszego samochodu. Zawsze należy mieć jednak na uwadze, że element ten składa się z wielu części, które od czasu do czasu należy wymienić, aby nasz samochód mógł działać sprawnie.