You are currently viewing Wykorzystanie stali w systemach grzewczych

Wykorzystanie stali w systemach grzewczych

Uwielbiam majsterkować i tuningować moje auto. Nie mam warsztatu, mogę swoje pasje spełniać jedynie w garażu. Na szczęście ma on dość spory metraż, jednak nie ma w nim ogrzewania, co sprawia mi sporo problemów zimą. Przy dużych mrozach temperatura w środku spada do kilku stopni.

Austenityczna stal żaroodporna

stal 1.4828W zeszłym roku próbowałem ogrzewać się piecykiem elektrycznym. Niestety, nie dawał on rady wytworzyć tyle ciepła, żeby podnieść znacząco temperaturę w całym pomieszczeniu. Do tego rachunek za prąd po całym miesiącu używania piecyka elektrycznego zwalił mnie z nóg. Nie chciałem rezygnować z moich pasji ani marznąć w zimie. Należę do osób, które nie lubią marznąć, dla mnie idealna temperatura zaczyna się od 25 stopni Celsjusza w cieniu. Nie mam niestety w domu wystarczająco dużo przestrzeni, żeby wydzielić sobie miejsce do majsterkowania. Postanowiłem więc zamontować w garażu piec do palenia drzewem. Dom ogrzewamy gazem, zatem musiałem zbudować instalację kominową do odprowadzania dymu. Do wykonania konstrukcji posłużyły mi cegły i żaroodporna stal 1.4828, która wytrzymuje podgrzewanie do temperatury nawet 1000 stopni Celsjusza. Oznacza to, że nie ulegnie ona uszkodzeniu, w przypadku zapalenia się sadzy, które jest niebezpiecznym zjawiskiem, mogącym doprowadzić do pożaru domu. Kupiłem tani blaszany piec, w którym można palić drewno oraz węgiel. W środku ma ścianki z cegły szamotowej, która szybko się nagrzewa i jeszcze długo utrzymuje ciepło po wygaśnięciu ognia. Od spodu ma szufladę, dzięki której łatwo można zbierać powstały w wyniku spalania popiół.

Cały skonstruowany przeze mnie system grzewczy sprawdza się znakomicie. Dzięki zwykłemu piecowi węglowemu, mogę nadal uprawiać moje hobby i nie obawiać się, że będę marznąć w zimie. Do tego opalanie drewnem i węglem jest bardzo tanie.