You are currently viewing Stosowanie dodatków do olejów silnikowych

Stosowanie dodatków do olejów silnikowych

Olej silnikowy stanowi środek smarny, który nie pozwala na bezpośredni kontakt metalowych elementów silnika o siebie. Bez oleju tarcie wywołane takim kontaktem w ciągu zaledwie chwili przegrzałoby silnik i uszkodziło jednostkę. Dlatego właśnie zaleca się dbać o dobrej jakości olej w silniku swojego samochodu.

Czy w silniku wysokoprężnym można ulepszyć olej silnikowy stosując dodatki?

dodatki do oleju silnikowego dieselSam olej silnikowy posiada wiele rodzajów, a stosuje się je w zależności od tego, gdzie będzie silnik używany i jaki to jest silnik. Ogólnie przyjęło się, że oleje syntetyczne są tak naprawdę najlepsze, ponieważ posiadają najbardziej pożądane właściwości, które tworzy się w laboratorium. Najgorsze są oleje mineralne, których parametrów trudno jest utrzymać, a gdzieś pośrodku znajdują się oleje półsyntetyczne, które są mieszaniną obu przedstawionych rodzajów olejów. Czy taki olej można jeszcze ulepszyć? Oczywiście, że tak, a dokładniej robi się to poprzez stosowanie odpowiednich dodatków. Dla przykładu dodatki do oleju silnikowego diesel mogą albo znacząco podnieść właściwości samego oleju, albo oczyścić dodatkowo silnik z nagaru, który tak często powstaje w tych jednostkach. Aplikacja tych dodatków jest bardzo prosta, gdyż znajdują się one w niewielkich flakonikach z plastiku, które po prostu wlewamy do oleju przez korek w silniku. Należy przy tym jednak zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producentów odnośnie ilości jaką dozujemy.

Rynek dodatków do oleju w silnikach diesela bardzo się w ostatnim czasie rozrósł. Ma na to wpływ oczywiście ogólny wzrost w dziedzinie naukowej jaką jest chemia. Naukowcy wymyślają coraz to nowe substancje, które wpływają na jakość naszego życia. Jak widzimy, sytuacja także dotyczy olejów silnikowych, które występują w naszych samochodach.