You are currently viewing Rozmyślania związane z bezpieczeństwem

Rozmyślania związane z bezpieczeństwem

Powstające zakłady pracy wymagają odpowiedniego nadzoru, który związany jest z bezpieczeństwem i higieną pracy. Możliwości są rozległe, w zależności od wielkości zakładu pracy. Czy opłaca się stworzenie stanowiska BHP w twojej firmie? Jak odpowiednio zastosować przepisy w praktyce? Czy firmy, które oferują usługi BHP to idealne rozwiązanie dla małych działalności?

Bezpieczeństwo i dylematy z nim związane

usługi bhp poznańMój kolega Maciej zajmuje kierownicze stanowisko w firmie, która specjalizuje się w produkcji tworzyw sztucznych. Jego zakład powołał jednoosobową służbę BHP. Maciej mówi, że pani cały czas jest zabiegana, ustala nowe rozwiązania i wprowadza nowe procedury. Nie da się ukryć, że jest bardzo zajęta i często nie ma czasu, by porozmawiać z kierownictwem różnych działów. Zgodnie z przepisami prawnymi, kiedy firma zatrudnia ponad sto osób, to ma obowiązek utworzyć osobne stanowisko specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny pracy. Co w przypadku prowadzenia mniejszej działalności? Takie usługi BHP Poznań pomagają w zapewnianiu bezpieczeństwa kilku lub kilkunastym małym działalnościom. Warto jednak zastanowić się nad charakterem działania. Jeśli w firmie występuje zagrożenie związane ze sprzętem lub ciasnymi korytarzami, to warto zainwestować w profesjonalistę na pełen etat. Wszystko zależy też, na jakie usługi podpiszemy odpowiednią umowę z usługodawcą BHP. Niektóre miejsca wynajmują firmy niemalże na wyłączność, regulując ich obowiązki w zależności od własnych potrzeb.

Trzeba pamiętać, że niezależnie od wyboru metody, to na barkach pracodawcy spoczywa odpowiedzialność za prowadzenie działań BHP w miejscu pracy. Stwarza to możliwość, by samemu zająć się tym obszarem, o ile posiadamy odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie rozwiązania dla naszej sprawy.