You are currently viewing Przenośne konsole gier – początki

Przenośne konsole gier – początki

Podręczna (przenośna) konsola do gier to małe, lekkie, samodzielne urządzenie elektroniczne z wbudowanym ekranem, elementami sterującymi grą i głośnikami. Przenośne konsole do gier są mniejsze niż domowe konsole do gier wideo i zawierają konsolę, ekran, głośniki i elementy sterujące w jednym urządzeniu, dzięki czemu można je przenosić i grać w dowolnym miejscu i czasie.

Pierwsze przenośne konsole gier

przenośna konsola gierPoczątków konsoli przenośnych należy szukać w stołowych i przenośnych urządzeniach elektronicznych z lat 70. i wczesnych lat 80. ubiegłego wieku. Te urządzenia elektroniczne są zdolne do grania tylko w jedną grę, mieszczą się w dłoni lub na blacie i mogą korzystać z różnych wyświetlaczy wideo, takich jak LED, VFD lub LCD. W 1976 roku firma Mattel wprowadziła pierwszą przenośną grę elektroniczną, wydając Auto Race. Później kilka firm, m.in. Coleco i Milton Bradley – stworzyło własne, lekkie, przenośne elektroniczne urządzenia do gry w jedną grę. Pierwszą przenośną konsolą gier, która odniosła sukces komercyjny była Merlin z 1978 roku. Sprzedana została w ponad 5 milionach egzemplarzy. Pierwsza przenośna konsola gier z wymiennymi kartridżami to Milton Bradley Microvision z 1979 roku. Za popularyzatora koncepcji konsoli przenośnej uznaje się firmę Nintendo, która wydała konsolę Game Boy w 1989 r. i nadal dominuje na rynku konsol przenośnych.

Pierwszą konsolą przenośną z dostępem do Internetu i ekranem dotykowym była konsola Game.com wydana przez firmę Tiger Electronics w 1997 roku. Nintendo DS, wydana w 2004 roku, udostępniła szerszej publiczności sterowanie za pomocą ekranu dotykowego i bezprzewodowe gry online, stając się najlepiej sprzedającą się konsolą przenośną z ponad 150 milionami sprzedanych egzemplarzy na całym świecie.