Potrzebowałam certyfikacji i audytu energetycznego

Niedługo planowałam sprzedać swoje dotychczasowe mieszkanie. Ponieważ miałam akurat urlop postanowiłam zająć się już kompletacją wszystkich potrzebnych dokumentów do sprzedaży oraz przygotowywaniem mieszkania na sprzedaż. Certyfikacja i audyt energetyczny budynku była jednym z dokumentów, które musiałam załatwić i zlecić ich wykonanie.

Kto może wykonać certyfikację energetyczną budynku?

certyfikacja i audyt energetyczny budynkówWiedziałam, że taką certyfikację może wykonać tylko osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia. Przede wszystkim taka osoba musi mieć ukończone studia wyższe magisterskie lub inżynierskie w kierunku charakterystyki energetycznej. Możliwe jest również wykonywanie certyfikacji energetycznej na podstawie zdanego egzaminu państwowe którego zakres podany jest w ustawie o prawie budowlanym. Poszukiwanie odpowiedniej osoby rozpoczęłam od internetu. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: certyfikacja i audyt energetyczny budynków, i zaczęłam przeglądać wyniki. Szybko udało mi się znaleźć firmę energetyczną, która wykonywała takie certyfikację, a bardzo dobrej, przystępnej cenie, jednej z najniższych na rynku. Mieli oni bardzo szybkie terminy, dlatego już po trzech dniach od dostarczenia odpowiednich dokumentów wykonali audyt energetyczny, a pomiary związane z certyfikacją charakterystyki energetycznej budynku wykonali jeszcze tego samego dnia.

W ciągu tygodnia otrzymałam wykonane świadectwo charakterystyki energetycznej, z którego wynikało, że nie ma rozbieżności ani nieścisłości pomiędzy zapotrzebowaniem energetycznym budynku, a rzeczywistym zużyciem prądu. Taki dokument jest ważne przez dziesięć lat, od momentu jego wystawienia. Teraz mogłam już bez przeszkód sprzedawać mieszkanie, ponieważ miałam wszystkie dokumenty mi do tego niezbędne i potrzebne.