You are currently viewing Polecane mleko dla wcześniaka

Polecane mleko dla wcześniaka

Karmienie noworodków i niemowląt głównie sprowadza się do karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym z butelki. Taki sposób jest preferowany przynajmniej do ukończenia przez malucha szóstego miesiąca życia. Nieco inaczej to wygląda u wcześniaków.

Kiedy karmić dziecko mlekiem modyfikowanym?

mleko dla wcześniakaPediatrzy zalecają, aby karmić dziecko piersią przynajmniej do szóstego miesiąca życia lub tak długo jak potrzebuje tego maluch. Z pewnością mleko mamy jest najlepszym rozwiązaniem, ale bywają sytuacje, kiedy nie można dziecku go podawać, bo na przykład dziecko jest alergikiem na laktozę lub ma pewną dysfunkcję układu pokarmowego. Wtedy nie pozostaje rodzicom nic innego jak karmić dziecko mlekiem modyfikowanym, lecz nie byle jakim, ale dopasowanym do jego wieku i stanu zdrowia. Również w przypadku dzieci urodzonych przed terminem, a konkretnie w okresie między dwudziestym drugim a trzydziestym siódmym miesiącem życia, wskazane jest mleko dla wcześniaka. Ma ono nieco inny skład niż pozostałe rodzaje mlek i co najważniejsze –  nie zawiera laktozy, ponieważ w tym okresie układ trawienny dziecka nie jest jeszcze w stanie trawić tego składnika. Im bliżej planowanego terminu porodu, tym większe szanse na zastąpienie go mlekiem mamy, ale tylko po konsultacji z lekarzem pediatrą. Wcześniaki w zależności czy są w szpitalu czy w domu, są karmione mlekiem modyfikowanym do momentu, aż ich układ trawienny będzie w stanie przyswajać wszystkie składniki z mleka mamy. Choć mleko modyfikowane jest dobre i bardzo pomocne, to nigdy nie będzie tym samym co mleko mamy.

Wcześniaki są przeważnie słabsze niż ich rówieśnicy, ale za to bardzo szybko nadrabiają zaległości w rozwoju. Dobrze dopasowane mleko z pewnością pomoże im wyrównać różnice i zaspokoi rosnące z wiekiem zapotrzebowanie na najważniejsze składniki.