You are currently viewing Niwelatory optyczne czy laserowe?

Niwelatory optyczne czy laserowe?

Niwelatory to narzędzia używane w różnorakich miejscach. Najczęściej na placach budowy, ale także przez geodetów czy archeologów. Sprawdzają się w sytuacjach, kiedy trzeba dokonać dokładnych pomiarów, które mają wpływ na przebieg prac budowlanych w danym miejscu. W poniższym tekście postaram się odpowiedzieć na pytanie, jaki niwelator sprawdzi się na budowie.

Jaki niwelator będzie najlepszy na budowę?

optyczny niwelator budowlanyWyróżniamy dwa główne rodzaje niwelatorów, optyczny oraz laserowy. Różnią się one specyfikacją oraz sposobem działania. Niwelator laserowy to sprzęt, który jest znacznie bardziej rozwinięty pod względem technologicznym. Do jego obsługi wymagana jest obecność jednej osoby, nie jak w przypadku niwelatorów optycznych. Mimo tego, nie polecane jest używanie go na zewnątrz. Niwelator laserowy przeznaczony jest głównie do użytku wewnątrz pomieszczeń. Jeśli chodzi o optyczny niwelator budowlany, sprawdzi się on znacznie lepiej. Można korzystać z niego w różnych warunkach atmosferycznych. Jego sposób działania umożliwia pracę nawet podczas opadów atmosferycznych. Niwelator optyczny mierzy z dużą dokładnością nierówności terenu czy różnicy w wysokościach pomiędzy określony punktami. Jest niezastąpionym narzędziem w pracy geodety oraz na placach budowy. Aktualnie niwelatory optyczne stają się coraz bardziej nowoczesne. Montowane są w nich systemy, które umożliwiają automatyczne dokonywanie ustawień odpowiedniej wysokości punktu.

Praca geodety czy pomiary na placach budowy to odpowiedzialne zadanie. Musi być ono wykonane z dużą dokładnością. To właśnie przy pomocy niwelatora budowlanego dokonuje się pomiarów nierówności terenu. Nierówny teren mógłby poskutkować problemami ze stawianiem budynku w danym miejscu. Dlatego tak ważne jest to, aby je zniwelować.