You are currently viewing Najbezpieczniejsze instrumenty finansowe

Najbezpieczniejsze instrumenty finansowe

Wiele osób zastanawia się obecnie, gdzie ulokować swoją nadwyżkę środków finansowych. Dotyczy to zarówno osób prywatnych jak i przedsiębiorców, którzy nie chcą trzymać przysłowiowej gotówki. Technologia daje obecnie mnóstwo możliwości jeśli chodzi o lokowanie środków. Dostępnych jest bowiem wiele instrumentów finansowych, które mogą zainteresować zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorców.

Jak bezpiecznie inwestować pieniądze?

bezpieczne inwestowanieNiemniej jednak należy pamiętać, że każda możliwość niesie ze sobą również ryzyko utraty jakiejś części środków. Właśnie dlatego na popularności zyskuje bezpieczne inwestowanie w sprawdzone instrumenty. Najbardziej sprawdzonymi są obligacje skarbowe jak i również lokaty bankowe. W przypadku tych pierwszych nabywca kupuje określoną liczbę obligacji, które po umownym czasie musi odkupić od niego państwo. Cena wykupu jest powiększana o umowny procent, który zmienia się w zależności od czasu trwania całego przedsięwzięcia. Obligacje z dłuższym terminem wykupu są przeważnie lepiej oprocentowane. Warto wspomnieć, że najlepszą możliwą dla inwestora opcją jest ta, gdy obligacje są indeksowane inflacją. W takim przypadku nie ma praktycznie możliwości żeby na takiej inwestycji stracić. Alternatywą dla obligacji są lokaty bankowe, które są również bardzo bezpiecznym instrumentem. Jest to poniekąd umowa zawierana pomiędzy bankiem, a właścicielem rachunku.

Lokata jest zawierana na określony czas, a po jej upływie wypłacane są odsetki za jej zrealizowanie. Podczas trwania lokaty bank może obracać wpłaconymi pieniędzmi. Trochę bardziej ryzykownym instrumentem są fundusze inwestycyjne. Kolejną opcją są akcje firm jednak są one ryzykowne i zalecane jedynie dla doświadczonych graczy giełdowych. Jak widać obecnie istnieje wiele opcji, które pozwalają lokować środki bez zbędnego ryzyka.