You are currently viewing Modelarskie pędzle do detali

Modelarskie pędzle do detali

Pędzle do malowania precyzyjnego, jakie były wykorzystywane przez modelarzy do malowania figurek i modeli nie odróżniały się od większych odmian, służących do malowania na płótnie czy dowolnej innej powierzchni. Najbardziej widocznymi różnicami były oczywiście wymiary, choć modelarze często skłaniali się również ku jednemu rodzajowi pędzli czy włosia.

Pędzle do profesjonalnego malowania precyzyjnego

pędzle artystyczneNajbardziej podstawowymi pędzlami modelarskimi były odmiany do malowania precyzyjnego, o oznakowaniach mniejszych niż zero. Używane były najczęściej do malowania najmniejszych detali, mających często nie więcej niż milimetr, oraz do tworzenia efektów oświetlenia czy stosowania zaawansowanych technik malarskich. Podstawowe precyzyjne pędzle artystyczne posiadały włosie z tworzyw sztucznych. Były one więc stosunkowo bardziej wytrzymałe niż odmiany z naturalnym włosiem, choć należały do trudniejszych do wyczyszczenia i nie mogły być tak łatwo wyczyszczone po zużyciu. Pędzle z naturalnym włosiem były natomiast przeznaczone do użytku przez najbardziej doświadczonych malarzy. Umożliwiały one bowiem o wiele bardziej dokładną i precyzyjną aplikację technik, a ich włosie nie było tak sztywne jak w przypadku odmian z tworzyw sztucznych. Pędzle precyzyjne były tylko jednym z rodzajów narzędzi do malowania, jakie używane były przez profesjonalnych modelarzy.

Bardzo popularne były pędzle z całkowicie płaskim czubkiem, używane przede wszystkim do technik suchego malowania, bardzo popularnego wśród doświadczonych modelarzy. Pędzle o większych rozmiarach mogły być natomiast przeznaczone do podkładowania, oraz do wykonywania zaawansowanych technik mieszania farb na powierzchni. Były one często dostępne w wielu sklepach hobbystycznych i artystycznych.