You are currently viewing Kursy wspinania dla każdego

Kursy wspinania dla każdego

Coraz więcej ludzi stara się dbać o swoje zdrowie i sprawność fizyczną. Szukają oni czegoś, co mogliby robić w wolnym czasie. Wielu z nich ceni sobie aktywność, która przysparza dawkę adrenaliny oraz dreszczyku emocji. Jednym z najciekawszych sportów, który spełnia takie kryteria, jest wspinaczka. Co trzeba o niej wiedzieć?

Czy warto odbyć kurs wspinaczkowy?

kursy wspinaczkoweWspinaczka to sport, który może uprawiać właściwie każdy. Ma on kilka różnych odmian, z czego każda ma swoje zalety. Na początek można spróbować swoich sił w tak zwanym boulderingu. Jest to rodzaj wspinaczki bez asekuracji. Ich wysokość nie jest duża, dlatego wspinanie te jest bezpieczne nawet bez zabezpieczeń. Bouldering może odbywać się zarówno na sztucznych ściankach, jak i w terenie. Oprócz tego rodzaju wspinaczki istnieje również wspinaczka skałkowa czy ta na sztucznie przygotowanych ściankach. W celu uprawiania tego sportu należy odbyć specjalne kursy wspinaczkowe, które nauczą nas podstawowych zasad dotyczących wspinania. Przede wszystkim na początku musimy nauczyć się asekurować inne osoby. Profesjonalny instruktor powinien nauczyć nas, jak wiązać węzeł ósemkowy, jak używać sprzętów do asekuracji oraz jak poprawnie obsługiwać linę wspinaczkową. Jest to istotne dla bezpieczeństwa swojego i innych. Ważne są także komendy, które wydajemy razem z naszym wspinaczkowym partnerem. Powinny być one jasne i zrozumiałe, aby nikt nie ucierpiał na ściance. Mając takie doświadczenie w asekuracji dolnej możemy wyruszyć na skałki i wspinać się w terenie. 

Wspinanie się na sztuczne ścianki jest bardzo emocjonujące. Wejście na sam szczyt zapewnia wiele emocji oraz satysfakcji, co jest ważnym elementem w każdym sporcie. Oprócz wizyt w centrach wspinaczkowych można także wspinać się w terenie, na skałkach. Jeśli odbyliśmy odpowiedni kurs możemy spróbować swoich sił w górach. Jest to ciekawe przeżycie obfitujące w piękne widoki.