You are currently viewing Jak prawidłowo zezłomować samochód?

Jak prawidłowo zezłomować samochód?

Kiedy posiada się samochód, który w żaden sposób nie nadaje się już do jazdy to koniecznością jest jego zezłomowanie. Trzeba to jednak zrobić legalnie i z zachowaniem wszelkich procedur. Złomowaniem lub kasacją pojazdów zajmują się wyspecjalizowane w takim działaniu firmy. Zezłomowany samochód musi być poddany odpowiednim działaniom recyklingowym.

Zezłomowany pojazd trzeba wyrejestrować

Złomowanie Busko ZdrójZ punktu widzenia kierowcy – właściciela takiego nienadającego się do jazdy samochodu – bardzo ważne jest prawidłowe zezłomowanie samochodu. Musi ono być dokonane w punkcie, który posiada do takiego działania uprawnienia. A to może być na przykład złomowisko bądź szrot samochodowy. W każdym razie auta nie da się po prostu wyrzucić na śmieci. Trzeba znaleźć firmę oferującą złomowanie Busko Zdrój i oddać do niej samochód wraz z jego dokumentami. Złomowisko unieważnia wówczas dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, czyli dokonuje kasacji samochodu. Te formalności muszą zostać zrealizowane od razu, a na ich potwierdzenie złomujący pojazd otrzymuje odpowiednie zaświadczenia. I wtedy można powiedzieć, że zezłomowało się samochód. Ale to jeszcze nie koniec formalności. Z takim zaświadczeniem o zezłomowaniu trzeba się udać do właściwego urzędu samorządu terytorialnego. Z dokumentem idziemy do wydziału komunikacji i składamy wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Na zrealizowanie tych formalności mamy trzydzieści dni od daty oddania samochodu na złom, czyli od daty jego kasacji.

Prawidłowo zezłomowany samochód musi zostać wyrejestrowany w wydziale komunikacji. Wtedy też przestaje istnieć obowiązek ubezpieczania samochodu i ponoszenia opłat związanych z jego utrzymaniem. Warunkiem wyrejestrowania skasowanego pojazdu jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia komunikacyjnego bądź ewentualne opłacenie zaległości z tym związanych.