You are currently viewing Jak kalibrować urządzenia pomiarowe?

Jak kalibrować urządzenia pomiarowe?

 

Każdy profesjonalny przyrząd pomiarowy wymaga odpowiedniej konfiguracji jeszcze przed pierwszym użyciem. W innym przypadku może się bowiem okazać, że wskazywane przez niego wyniki pomiarów nie są zgodne z rzeczywistością. Dlatego też należy ustalić jeden, wzorcowy wynik pomiaru, według którego urządzenia pomiarowe będą mierzyć dane parametry.

Jak wzorcuje się mierniki?

wzorcowanie miernikówW wielu sytuacjach i w wielu różnych dziedzinach gospodarki dużą rolę odgrywają urządzenia pomiarowe. Są one wykorzystywane między innymi w czasie produkcji, w czasie napraw różnych instalacji a  także na palcu budowy. Często jednak okazuje się, że podawane prze dane urządzenie wyniki pomiarów bardzo odbiegają od ogólnych standardów. Dlatego też tak ważne jest aby wykonać wzorcowanie mierników jeszcze przed pierwszym ich użyciem. Dzięki temu wskazywane wyniki pomiarów będą miały jakieś odniesienie do rzeczywistości. Takie wzorcowanie, czyli inaczej kalibracja powinno być wykonywane jedynie przez profesjonalistów. Całą operacja wymaga bowiem pewnej wiedzy oraz dostępu do sprzętu, za pomocą których wprowadzona zostanie w pamięci urządzenia pomiarowego wartość według tak zwanego wzorca miar, do których dane urządzenia będzie się mogło donosić podczas wykonywania pomiaru. Kalibracja w przypadku używanych profesjonalnie urządzeń pomiarowych jest bezwzględnie wymagana, w przeciwnym razie wyniki wskazywane przez dany miernik nie mogą być brane pod uwagę  na przykład podczas przetargów i innych sytuacji, w których mogą się okazać niezbędne.

W przemyśle i produkcji bardzo ważną rolę pełnią urządzenia pomiarowe, zwane także miernikami. Dzięki nim możliwe jest bowiem ustalenie pewnych wartości, koniecznych do ustrzeżenia się błędów w produkcji. Należy pamiętać jednak że każdy miernik wymaga wcześniej kalibracji,