You are currently viewing Jak działają bezpieczne wariatory?

Jak działają bezpieczne wariatory?

Do zasilania układów w liniach produkcyjnych potrzebne są odpowiednie jednostki napędowe. Nie jest to jednak wszystko, co będzie nam potrzebne, aby nasze prace były wykonywane w sposób wydajny, ale też z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Istnieje szereg przypadków, w których będziemy musieli zmieniać parametry pracy w trakcie jej wykonywania.

Wariatory współgrają z bezpiecznymi motoreduktorami

motoreduktory z wariatoremTak się dzieje na przykład wtedy, gdy musimy napędzać dużą rolkę z materiałem. Wraz z pobieraniem go, jej przekrój będzie się zmieniał, a to oznaczać będzie, że dla utrzymania równego tempa wszystkich elementów, koniecznie będziemy musieli zmienić prędkość napędzania takiej rolki. Wówczas może przydać się nam wariator, czyli urządzenie, które pozwala na bezstopniową regulację takich elementów jak przekazanie napędu. Jest ono zgrane z motoreduktorem, który posiada już wbudowany system przekładni. Wariator do pracy wykorzystuje stożkowe koło pasowe, które wymaga spreparowania ustawień, jakie będą nam potrzebne. Jeśli interesują nas motoreduktory z wariatorem to warto wiedzieć skąd można je zamówić. To nam pozwoli znacznie przyspieszyć przebieg prac oraz sprawi, że materiał przewijany z rolki nie będzie się zrywał. To oczywiście tylko jeden z przykładowych rodzajów zastosowania takiego układu. Znajduje on zastosowanie w wielu fabrykach, w których produkcja jest bardziej wymagająca.

Podjęcie takich działań, jak regulacja parametrów pracy maszyny, nie zawsze musi oznaczać, że trzeba będzie ją wyłączyć. Gdy nasz motoreduktor będzie skompilowany z wariatorem, wówczas wystarczy przesunąć pasek na kole pasowym – służy do tego specjalnie przygotowany mechanizm – i można wykonywać swoją pracę bez zatrzymywania maszyny oraz zrywania materiału.