You are currently viewing Integracja sensoryczna – wybór placówki

Integracja sensoryczna – wybór placówki

Ostatnimi czasy możemy nieco częściej usłyszeć o integracji sensorycznej. Dla wielu jednak pojęcie to brzmi całkowicie obco, mimo, że każdy z nas jej podlegał. Sam proces przebiega już w okresie płodowym, jednak jest najbardziej intensywny w okresie pierwszych siedmiu lat życia dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on w prawidłowy sposób, dlatego też konieczna jest wówczas ingerencja najczęściej w postaci odpowiednich ćwiczeń.

Jak wygląda praca z zaburzeniami integracji sensorycznej?

integracja sensoryczna rzeszówIntegracja sensoryczna jest niezwykle istotna w naszym życiu. To właśnie dzięki niej możliwe jest odbieranie oraz odpowiednie interpretowanie bodźców zmysłowych. To sprawia, że nasz organizm prawidłowo reaguje na zaistniałe sytuacje. Pojawienie się problemów w funkcjonowaniu oraz zachowaniu dziecka może wynikać z nieprawidłowego procesu integracji sensorycznej. Mogą one pojawić się samoistnie bądź też zostać wywołane uszkodzeniami narządów wzroku czy słuchu. Wówczas niezwykle istotna jest ingerencja rodziców czy opiekunów dziecka. Po konsultacji z odpowiednim lekarzem, zwykle dochodzi do sporządzenia harmonogramu ćwiczeń. Wówczas terapeuta przeprowadza odpowiednie pod kątem każdego dziecka ćwiczenia, mające na celu polepszenie integracji pomiędzy zmysłami w obrębie układu nerwowego. W zależności od zachowania dziecka w przypadku obniżonej wrażliwości mamy do czynienia z jej pobudzeniem, z kolei w nadwrażliwości sensorycznej z ograniczeniem bądź eliminacją niepożądanych bodźców. Jeżeli interesuje nas integracja sensoryczna rzeszów oferuje wiele placówek zajmujących się problemami sensorycznymi dzieci.

Ze względu na ryzyko wystąpienia problemów z integracją sensoryczną dziecka, warto na etapie wczesnego rozwoju bacznie obserwować jego rozwój. Szybka ingerencja w przypadku wystąpienia problemów pozwoli na całkowite ich wyeliminowanie.