You are currently viewing Herbata z konopi

Herbata z konopi

Konopie są znane i cenione w wielu kulturach. Dawniej z tej rośliny wykonywało się wytrzymałe tkaniny, które później zostały wyparte przez bawełnę i włókna syntetyczne. W dzisiejszych czasach najbardziej kojarzone są rodzaje konopi, które mają działanie psychoaktywne. Jest to błąd, bo nie jest to jedyna odmiana tej rośliny. Inne mają duże właściwości lecznicze. Istnieje taka, z której robi się herbatę, która nie zawiera psychoaktywnego THC.

Picie herbaty z konopi

herbata konopnaDlaczego warto ją pić i jak ją przyrządzić? Nadal jakiekolwiek wspomnienie o konopi wywołuje dużo kontrowersji. Odmiany używane do parzenia herbaty i wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze nie posiadają w swoim składzie THC. Mogą występować jej śladowe ilości, ale nie doprowadza to do oddziaływania na psychikę człowieka i nie powoduję uzależnienia. W herbacie znajdują się cenne i korzystne mikro i makroelementy takie jak magnez, cynk, sód, wapń, fosfor i żelazo, witaminy z grupy B i E oraz kannabiole. Te ostatnie mają właściwości przeciwpsychotyczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, ale także są naturalnym antyoksydantem, który spowalnia procesy starzenia się. Herbata konopna pomaga w walce z bezsennością i stresem. Działa uspokajająco, a w większych ilościach również nasennie. Białko, które jest zawarte w odmianie, z której przygotowuje się napar zapobiega skokom cukru we krwi, co pozytywnie wpływa na samopoczucie i wydolność organizmu. Jest również bogatym źródłem kwasów omega-3 i omega-6. Ma też właściwości łagodzące bóle migrenowe i skurcze mięśni. Zaparzając konopie uzyskamy napar o jasnozłotej, przejrzystej barwie. Ma specyficzny smak i zapach. Ziele należy zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą. Optymalna temperatura to około 85 stopni. Warto również zostawić ją pod przykryciem na około pięć minut, aby uzyskała właściwy smak i aromat. Im dłużej będziemy zaparzać herbatę tym jej smak będzie bardziej gorzki. 

Mimo kontrowersyjnej opinii herbata z konopi przynosi wiele dobrego. Dla uzyskania prawidłowych efektów należy spożywać taką herbatę raz dziennie w ilości około 200 mililitrów. Przekraczanie dawki nie jest wskazane, ponieważ może wówczas wystąpić nadmierna senność. Pierwsze efekty zażywania jej pojawią się dopiero po jakimś czasie. Zazwyczaj trwa to po tygodniu lub dwóch od momentu jej regularnego picia.