You are currently viewing Gdzie są stosowane filtry węglowe

Gdzie są stosowane filtry węglowe

 

Co oznacza filtr węglowy? Filtr węglowy odnosi się do metody filtracji, w której węgiel aktywowany odfiltrowuje zanieczyszczenia wody lub powietrza. Filtry węglowe wykorzystują proces, w którym zanieczyszczenia przywierają do cząstek węgla, gdy woda lub powietrze przez nie przepływa.

Czemu filtry węglowe zawdzięczają swoją skuteczność

filtry węglowe do lakierniZasadniczo filtry węglowe są przydatne do oczyszczania wody i powietrza z zanieczyszczeń, ale są również wyjątkowo przydatne do usuwania nieprzyjemnych zapachów z ogrodów wewnętrznych i wokół nich. Filtracja węglowa istnieje od setek lat i jest jednym z najczęstszych rodzajów dostępnych systemów oczyszczania wody. Niezależnie od tego, czy chodzi o oczyszczanie powietrza czy wody, filtr węglowy składa się z lekkiego pojemnika wypełnionego węglem drzewnym lub węglem, który usuwa ciała stałe i toksyny podczas przepływu wody lub powietrza. Filtry węglowe są przydatne dla ogrodników, ponieważ usuwają chlor, związki organiczne, osady, a nawet smak i zapach z wody, ale nie usuwają minerałów cennych dla roślin. Z tego powodu filtry węglowe są powszechnie stosowane w domach, akwariach, stawach ogrodowych i oczyszczalniach ścieków. Gdy są używane do oczyszczania powietrza (jak np. filtry węglowe do lakierni), są po prostu instalowane wysoko w systemie wentylacji w pomieszczeniu lub mogą działać jako samodzielne jednostki, jeśli jest to wygodniejsze. Filtracja węglowa jest również powszechnie stosowana do usuwania niepożądanych dodatków do wody lub toksyn z hydroponicznego roztworu odżywczego.

Ze względu na swój kształt czasami filtry węglowe są nazywane filtrami puszkowymi, co również jest marką firmy, która produkuje taki sprzęt. Filtry węglowe są również stosowane w innych rodzajach filtracji, takich jak maski przeciwgazowe, niektóre klimatyzatory oraz w bagażu odpornym na zapachy.