You are currently viewing Filtrowanie mgły tłuszczowej

Filtrowanie mgły tłuszczowej

Warunkiem dopuszczenia lokali do użytkowania jest zapewnienie odpowiedniej czystości powietrza. Dotyczy to lokali usługowych i hal produkcyjnych. Ale i w domu oraz w mieszkaniu zależy nam na oddychaniu oczyszczonym z cząstek stałych  powietrzem. Do wyłapywania szkodliwych dla wyposażenia lokalu oraz zdrowia cząstek tłuszczu zawartych w parze wodnej służą filtry przeciwtłuszczowe.

Skuteczne filtry tłuszczowe

filtr tłuszczowyMgła olejowa (tłuszczowa) jest jednym z bardziej szkodliwych substancji unoszących się w niektórych pomieszczeniach. Do jej zatrzymania służy prosty w budowie i skuteczny filtr tłuszczowy. Są one stosowane jako filtry ostateczne lub jako filtry wstępnego oczyszczania w urządzeniach wentylacyjnych, nawiewowych, klimatyzacyjnych. Zaskakują prostą budową opierającą się na blaszanej ramce i wypełnieniu. Ramka wykonana jest z blachy ocynkowanej, aluminiowej lub nierdzewnej, a wypełnienie filtrujące to sprasowana dzianina metalowa. Dla zabezpieczenia dzianinę metalową okrywa się metalową kratką. Filtry tłuszczowe produkowane są w różnych wielkościach i grubościach zależnie od wielkości urządzenia filtrującego oraz skali zanieczyszczeń. Producenci oferują usłgi wykonania filtra tłuszczowego pod zamówienie jeśli wymiary i kształt odbiegają od typowych. Ten rodzaj filtra zapewnia dużą chłonność i żywotność dzięki możliwości mycia ciepłą wodą z detergentem. Stosowane są przede wszystkim w domowych okapach kuchennych oraz w zakładach gastronomicznych gdzie są niezbędne. Wyłapują cząsteczki tłuszczu krążące w parze wodnej zapobiegając ich osiadaniu na sprzęcie kuchennym. Filtry tłuszczowe montowane w okapach kuchennych posiadają również tą zaletę, że są wyjątkowo płaskie przez co sam okap przybiera nieduże kształty.

Na ile przydatny jest filtr tłuszczowy przekonujemy się sami podczas okresowego mycia sprzętu. Widać w jak szybkim tempie osadza się na nim gruba warstwa lepkiego tłuszczu. Na rynku znajdziemy ogromną ilość producentów  filtrów tłuszczowych różnego przeznaczenia oraz sprzętu gdzie znajdują zastosowanie. Dzięki nim możemy cieszyć się świeżym powietrzem i dłuższą żywotnością instalacji wentylacyjnych.