You are currently viewing Działalność gospodarcza w Norwegii

Działalność gospodarcza w Norwegii

Założenie własnej firmy to zawsze bardzo duże wyzwanie. Jeszcze większym wyzwaniem jest założenie firmy w obcym kraju. Zanim podejmie się decyzję o założeniu przedsiębiorstwa za granicą trzeba zapoznać się z realiami gospodarczymi panującymi w danym kraju. Przede wszystkim trzeba zapoznać się z systemem podatkowym oraz obowiązkami administracyjnymi.

Jak założyć firmę w Norwegii?

firma w norwegiiZałożenie przedsiębiorstwa w Norwegii jest stosunkowo proste. Założenie firmy trwa około 5 dni, wszystkie formalności można załatwić przez internet. Norwegia należy do bardzo otwartych krajów pod względem prawa gospodarczego. Aby zarejestrować firmę w Norwegii nie trzeba mieć pozwolenia na pobyt czasowy, czy karty stałego pobytu. Aby zarejestrować działalność gospodarczą w Norwegii trzeba zarejestrować firmę w Norweskim Rejestrze Podmiotów Gospodarczych. Należy wypełnić pojedynczy formularz, który zostanie przesłany do władz Norwegii. Trzeba pamiętać, że firma w Norwegii musi posiadać swój adres do korespondencji oraz do kontaktu z lokalnymi władzami. Jest to potrzebne do spełnienia obowiązku podatkowego. Podatki od osób prawnych w Norwegii są podzielone na dwa rodzaje: podatki do kasy regionalnej oraz podatki do budżetu krajowego. System podatkowy w Norwegii dla firm jest bardzo przyjazny, szczegóły można znaleźć w norweskim kodeksie podatkowym. Trzeba także podkreślić, że firma w Norwegii oraz jej działalność operacyjna musi mieć finansowe podstawy.

Czy warto prowadzić firmę w Norwegii? Dla wielu specjalistów z dziedziny konsultingu odpowiedź jest prosta – tak. Norwegia jest krajem stworzonym dla biznesu. W Norwegii działa około 40 000 firm zarejestrowanych przez obywateli Polski. Główne branże, w których Polacy działają to: budownictwo oraz transport. Bardzo dużo firm jest też w branży utrzymania czystości.