You are currently viewing Doskonały materiał kompozytowy

Doskonały materiał kompozytowy

Materiały kompozytowe to bardzo często wykorzystywany w przemyśle surowiec. Tworzywa sztuczne, kompozyty coraz częściej zastępują stosowane do tej pory elementy wytwarzane z metalu. Stają się podstawą produkcji ze względu na lekkość, wytrzymałość i łatwość obróbki. Jednym z nich jest tekstolit.

Zastosowanie formatek z tekstolitu

płyty tekstolitoweDzięki swoim właściwościom kompozyty, a w szczególności tekstolit stały się podstawą produkcji przedsiębiorstw różnych branż. Tekstolit jest materiałem powstającym z dwóch komponentów, którymi są tkaniny bawełniane oraz żywica fenolowa. Tkaniny zostają dokładnie nasączone w żywicy fenolowe i układa się je warstwami po czym całość zostaje bardzo dokładnie sprasowana pod wysokim ciśnieniem. Cały proces musi przebiegać z ogromną starannością aby uzyskany tekstolit podczas obróbki nie strzępił się i nie pękał. Z linii produkcyjnych schodzą dwa rodzaje formatek. Są to wałki (pręty) i płyty tekstolitowe o bardzo różnych średnicach i grubościach. Ta różnorodność rozmiarów jest bardzo przydatna przy dalszej obróbce gdyż rozmiary formatek są dostosowane do wielkości produktów jakie chcemy uzyskać przy produkcji detali konstrukcyjnych. Tekstolit to materiał konstrukcyjny o bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej zachowujący spójność strukturalną poddawany bardzo dużym przeciążeniom. Elementy mechaniczne wykonane z tekstolitu pracują bez zaburzeń do temperatury 125 stopni Celsjusza. Jest to bardzo dobry izolator oraz posiada bardzo niski parametr tarcia co przy bardzo dużej wytrzymałości daje bardzo dobry materiał konstrukcyjny.

Tekstolit dzięki swoim właściwościom jest wykorzystywany do produkcji kół zębatych, elementów pił oraz gniazd łożysk. Właściwości dielektryczne oraz wytrzymałość pozwalają na wytwarzanie z niego obudowy silników oraz elementów transformatorów.