You are currently viewing Do czego służą różne gaśnice?

Do czego służą różne gaśnice?

Każdy budynek użyteczności publicznej musi spełniać ściśle określone wymogi bezpieczeństwa. Każdy architekt i budowniczy ma obowiązek się do nich zastosować. Ważne są więc wszelkiego rodzaju wyjścia ewakuacyjne,a także odpowiednie rozmieszczenie gaśnic. To, co jest ważne w przypadku ewentualnego bezpieczeństwa, to też wiedza osób, które się w budynku znajdują. Dlatego w każdej nowej placówce musimy odbyć obowiązkowo szkolenie bhp.

Zastosowanie różnego typu gaśnic

gaśnica śniegowaBezpieczeństwo w jakimkolwiek budynku użyteczności publicznej jest tematem numer jeden. Muszą w nim być umieszczone czytelne wyjścia ewakuacyjne oraz wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, takie jak na przykład gaśnicę. Zawsze, kiedy zaczynamy nową pracę, studia czy inne zajęcie, które wiąże się długim i regularnym przebywaniem w danym miejscu, bierzemy udział w szkoleniach BHP. Mają one za zadanie uświadomić nas w tym, jak się zachować w przypadku niebezpiecznych sytuacji. Częśc takich zachowań jest intyuicyjna, niektóre, jednak, wymagają od nas odpowiedniej wiedzy. Jedną z nowszych rzeczy, której dowiedziałam się na ostatnim szkoleniu, było zastosowanie konkretnych gaśnic. Moją szczególną uwagę zwróciła gaśnica śniegowa, o której wiele słyszałam, ale nigdy nie miałam pojęcia, kiedy można jej użyć. Okazuje się, więc, że takie gaśnice najczęściej stosuje się do gaszenia urządzeń elektrycznych. Zastosowanie w tym celu innego typu gaśnicy może bowiem zadziałać odwrotnie, niż byśmy chcieli. 

Żebyśmy mogli czuć się pewni i bezpiecznie w miejsca, w których przebywamy na co dzień, potrzebna nam jest podstawowa wiedza z zakresu przepisów BHP. Ważną wiedzą, na przykład, jest to, w jaki sposób używać różnego typu gaśnic. Przykładowo, wszelkiego rodzaju sprzęty elektryczne gasimy gaśnicą śniegową, która do tej pory była dla mnie dość tajemnicza.