You are currently viewing Dlaczego powinno się wapnować truskawki?

Dlaczego powinno się wapnować truskawki?

Odkąd tylko przeszłam na emeryturę zajęłam się uprawą truskawek na mojej małej działeczce. Nie ukrywam, że plony miałam całkiem okazałe. Moje truskawki były soczyste, czerwone i smaczne. Ostatnio sąsiadka zza płotu nie mogła się nadziwić, jak udaje mi się uprawiać tak okazałe owoce na tak jałowej glebie jaka tutaj jest. Odpowiedziałam jej, że wszystko dzięki temu, że wapnuje truskawki na wiosnę.

Właściwości nawozów wapiennych

wapnowanie truskawekOpowiedziałam jej o tym, jak przygotowuje glebę pod uprawę truskawek. Powiedziałam jej, że wapnowanie truskawek jest bardzo ważne szczególnie na takiej glebie jaką mamy w ogródkach, ponieważ pozwala ono na zachowanie jej odpowiedniej równowagi kwasowo – zasadowej przez cały rok. Wapno jest bardzo ważnym składnikiem mineralnym dla truskawek, ponieważ odpowiada ono za soczystość i wielkość owoców. Bardzo ważne jest aby wapnowanie truskawek odbyło się kilka tygodni przez tym, jak posadzimy pierwsze sadzonki. Dzięki temu wapno zdąży się osadzić w glebie, a sadzonki truskawek od momentu posadzenia mogą korzystać z wartości odżywczych tego minerału. Dodatkowo wapno jest naturalnym nawozem dzięki czemu nasze owoce są wciąż ekologiczne, smaczne i naturalne. Ważne jest również to, aby w momencie najbardziej intensywnego wzrostu truskawek skorzystać z wapna rozpuszczalnego w wodzie i dokonać oprysków sadzonek.

Dzięki temu truskawki będą jeszcze szybciej wzrastały i stosunkowo wcześnie, jak na te owoce będziemy mogli cieszyć się ich słodkim smakiem. Sąsiadka w tym sezonie ogródkowym skorzystała z moich porad na temat uprawy truskawek i nie pożałowała. Skorzystała również z wapna nawozowego, które jej bardzo polecałam, ponieważ wiedziałam, że jest wydajne. Dzięki temu ona również miała pyszne i obfite plony truskawek u siebie w ogródku.