You are currently viewing Czym oświetlić akwarium?

Czym oświetlić akwarium?

Każde akwarium jest zwykle oświetlone. Wygląda wtedy pięknie i ukazuje wszystkie wspaniałości, jakie w nim zostały umieszczone. Przy wyborze oświetlenia nie należy jednak kierować się tylko względami estetycznymi. Właściwy dobór źródła światła ma bowiem niebagatelne znaczenie dla kondycji roślin oraz ryb. Znacząco wpływa na ich aktywność biologiczną.

Świetlówki dobrze współgrają z florą i fauną

świetlówki do akwariumAkwarium musi mieć zapewniony dostęp do światła, bowiem jest ono warunkiem istnienia życia. Jednak zbyt duża jego ilość sprawi, że zbyt szybko będą się w akwarium rozwijały glony. To zjawisko z pewnością nie ucieszy żadnego właściciela rybek, ponieważ oznacza konieczność bardzo częstego czyszczenia akwarium i ciągłej wymiany wody. Ilość światła trzeba więc umiejętnie zbilansować. Dobrze nadają się do tego świetlówki do akwarium. Pozwalają zapewnić florze i faunie dogodne warunki do rozwoju. Oprócz tego czynią z akwarium prawdziwą ozdobę pokoju, w którym jest ono usytuowane. Można podziwiać grę kolorów i świateł. Należy pamiętać o kilku zasadach, aby akwarium w pełni korzystało ze swojego potencjału estetycznego. Im jest ono większe, tym więcej światła musi się w nim znaleźć. Stosujemy więc mocniejsze świetlówki. Rodzaj i moc oświetlenia zależy też od zawartości akwarium. Inny rodzaj bowiem stosuje się przy florze i faunie słodkowodnej, a inny przy morskiej zawartości.

Nie bez znaczenia jest też kolor oświetlenia. przy jego doborze kierować się należy podobnymi zasadami jak w przypadku pomieszczeń mieszkalnych. Podobnie jest z jasnością. Dzięki oświetleniu łatwiej jest zapewnić porę dzienna i nocną w akwarium. To zaś jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju roślin oraz zwierząt, które dostają sygnał do odpoczynku w chwili gdy zapada zmrok.