You are currently viewing Czym laminuje się powierzchnie?

Czym laminuje się powierzchnie?

Obecnie większość prac malarskich i innych polegających na rozprowadzaniu materiału po dużej powierzchni odbywa się przy pomocy wałka. Jest to znakomite urządzenie, które pozwala większy obszar pokryć w miarę szybko i dokładnie. Wałki do laminowania wykonane są z aluminium, a na powierzchni części pracującej występują poprzeczne i podłużne żebrowania, których zadaniem jest przesączanie się włókna.

Do czego służy wałek do laminowania?

wałki do laminowaniaWpływa to również na znaczną oszczędność żywicy, podczas jej nakładania. Wałek umocowany jest na teflanowym łożysku ślizgowym, które w znaczący sposób wpływa na jego pracę, ponieważ obraca się pod naciskiem. Wałki wyposażone w poprzeczne ożebrowanie najlepiej zdają egzamin podczas laminowania na płaskich powierzchniach. Natomiast produktu z ożebrowanie podłużnym przeznaczone są do formowania kątów wewnętrznych. Dostępne są również wałki do laminowania z syntetycznym włosiem, które jest osadzona na spiralnym rdzeniu. Ten rodzaj wałka jest najczęściej używany w przypadku przebijania pęcherzyków powietrza w laminatach poliestrowych o niewyrównanych powierzchniach. Wałki są odporne na działanie chemikaliów, w związku z tym, że wykonane są z wysokiej jakości składników. Przy użyciu acetonu łatwo doprowadzić je do porządku. Wałki bardzo często wykorzystywane są przez żeglarzy i szkutników podczas napraw dokonywanych w jachtach. Płynny laminat nakładany jest przy użyciu wałka wykonanego z poliuretanu.

Preparat pobierany jest ze specjalnej kuwety, a następnie nakładany na właściwy przedmiot. Rozprowadzany jest przy pomocy wałka po odpowiednio przygotowanej powierzchni. Oprócz zwykłych wałków występują jeszcze specjalne rolery do laminowania narożników, wgłębień i krawędzi. Przy jego pomocy można podać specyfik we wszystkie zakątki.